Bezpieczne zapięcia do hulajnóg: Wybór, transport i praktyczne wskazówki
Wielu posiadaczy hulajnóg korzysta z tanich zapięć w formie linki. Są one bardzo lekkie i poręczne, choć nie dają za wiele bezpieczeństwa. Linkę można przeciąć krótkimi nożycami bez większego wysiłku. Mocniejsze zapięcia dające więcej bezpieczeństwa są zazwyczaj znacznie cięższe. Wybór zapięcia jest bardzo ważny i tu polecamy nasz artykuł o doborze zapięć do hulajnóg.
Wracając do transportu zapięć - najlepszym miejscem transportu jest mocowanie od drążka kierownicy. To w zasadzie jedyne dobre miejsce w transporcie. W przeciwnym razie wozić je musimy w kieszeni, lub plecaku. Jest to nieco mniej wygodne ponieważ nie zawsze zmieścimy zapięcie do kieszeni i nie zawsze chcemy mieć plecak czy torbę. Wygodne praktyczne rozwiązanie to mocowanie zapięcia właśnie do hulajnogi. Będzie wtedy dostępne zawsze tam gdzie jest potrzebne. Nie trzeba o nim pamiętać - jest na miejscu. Dobierając zapięcie do transportu na hulajnodze warto zwrócić uwagę na wagę. Przy lekkiej hulajnodze zapięcie nie powinno być zbyt ciężkie by nie przeważało hulajnogi. Przy cięższych elenktycznych hulajnogach waga zapięcia nie powinna mieć dużego znaczenia. Zapięcie trzeba mocować w osi symetrii hulajnogi bu dobrze rozłożyć ciężar.
Optymalne Mocowanie Zapięć do Hulajnóg: Wskazówki i Propozycje Firmy Abus
Drążki kierownicy w hulajnogach są zazwyczaj szersze niż ramy rowerów. Pamiętać trzeba, że na drążku kierownicy zabezpieczenie zamocowane będzie na rurce prostopadłej do ziemi. Będzie na nie silnie oddziaływała grawitacja oraz drgania podczas jazdy. Jedną z ważniejszych cech dobrego mocowania zapięć do hulajnogi jest uchwyt. Mocowanie musi mieć mocny lub szeroki pasek, a najlepiej dwa mocne i szerokie paski, żeby się nie zsunęło. Ważne by był nie tylko mocny i łatwy w obsłudze ale by stabilnie trzymał zapięcie. Tu warto wspomnieć szczególnie o uchwytach mocujących firmy Abus. Firma Abus oferuje szeroki wachlarz solidnych uchwytów.
Wziąć trzeba również pod uwagę, że niektóre modele hulajnóg mają linkę hamulca poprowadzoną na zewnątrz drążka kierownicy. Pewne typy zabezpieczeń mogą wówczas być problematyczne, jeśli chodzi o ich zamocowanie. Cięższe zapięcia, posiadać będą zazwyczaj grubsze paski do przypinania uchwytów, a to może wpływać na pracę hamulca, odginając linkę. Bez obawy jednak, znaleźć można dobre zabezpieczenia pasujące do każdego rodzaju hulajnogi.
Łańcuch Abus Ivera 7210 o długości 110 cm
Zapięcie to może się wydawać przesadnym zabezpieczeniem, gdy chodzi o hulajnogę. Jednak ceny hulajnóg elektrycznych to od ok. 1400 złotych do ok. 5000 i więcej. Jest więc co zabezpieczać. Jego zaletą jest wysoki poziom bezpieczeństwa. Posiada ogniwa o średnicy 7 mm. Jest odporne na użycie sprayu zamrażającego i rozbijanie. Obudowa zamka jest odporna na przewiercanie. Poza tym łatwo przypina się hulajnogę do obiektów o różnym kształcie, nie tylko do stojaków na rowery.
Dodatkowo przy długości 110 cm może być to zapięcie wykorzystywane we dwoje, do spięcia dwóch hulajnóg. Minusem jest waga zabezpieczenia – 1,680 kg. Przypięte do kierownicy czuje się podczas jazdy. dodatkowo łańcuch trzeba owinąć wokół drążka kierownicy przed włożeniem zamka w uchwyt. Jest to najbardziej “wymagające” zabezpieczenie, jeśli chodzi o jego przypinanie do hulajnogi. Gdy linka hamulca biegnie na zewnątrz drążka kierownicy, zakładać trzeba tak, aby jej nie zacisnąć. Może się niektórym osobom, zapięcie to lepiej i wygodniej będzie wozić w plecaku.
U-lock Abus 440A 160mm i 230mm Alarm
Dłuższa i krótsza wersja u-locka posiada wygodny uchwyt. Zaciskany pasek mocno trzyma siędrążka kierownicy, a żeby wyjąć zapięcie z mocowania, trzeba je otworzyć. Zabezpieczenia posiadająszekle i korpusy wykonane z hartowanej stali oraz wzmocnioną konstrukcję zamka. Dodatkowowyposażone są w alarm o mocy 100 dB, z czujnikiem wstrząsów włączającym go przy próbieotwarcia zabezpieczenia.
Jest to mocne zabezpieczenia, które odstraszy niejednego złodzieja. Na cowarto zwrócić uwagę? Im mocniejsze zabezpieczenie, tym wyższa waga – 1,5 i 1,157 kg. Ze względuna konstrukcję u-locka, zapięcie mocno “odstaje” od drążka kierownicy. Choć nie przeszkadza to wjeździe nawet mało wprawionym osobom, bowiem wystarczy zapięcie przypinać z boku drążka. Jestto więc kwestia gustu. Jak wszystkie u-locki, są mocniejsze, ale przypniemy nimi hulajnogi tylko doobiektów o małej średnicy.
Abus Bordo 6000 90cm ST i SH
Zabezpieczenie to stworzone zostało z myślą o wysokiej klasy rowerach. Równie dobrze sprawdzi się przy modelach hulajnóg z górnej półki. Zbudowane jest ze stalowych paneli o grubości 5 mm. To mocne zapięcie popsuje dzień nawet wprawionym złodziejom. Również łączące je nity i obudowa zamka wykonane są ze specjalnej hartowanej i wzmocnionej stali. Składana konstrukcja ułatwia przypinanie hulajnogi do obiektów szerokich lub o nietypowym kształcie. Daje to większą swobodę w doborze miejsca jej pozostawiania. Warto jednak wziąć pod uwagę, że jest to dosyć ciężkie zabezpieczenie, waży 1,22 kg. Dla niektórych waga ta na kierownicy może już być odczuwalna. Dodatkowo ciężar zapięcia wymaga odpowiednio mocnych, a więc grubych pasków od uchwytu ST. Da się go zamocować na drążku z linką hamulca na zewnątrz.
Może to jednak lekko odkształcać linkę. Uchwyt SH mocuje się na metalowy pasek. Nie dostarcza więc problemów z linką hamulca. Jednak waga zabezpieczenia jest wysoka, a można je zamocować tylko na rurce prostopadłej do ziemi. Mocowanie może się więc zsunąć przy szybkiej jeździe po nierównej nawierzchni.
Abus uGrip Bordo 5700
To składane zapięcie zbudowane jest z paneli o grubości 5 mm, ze wzmocnionym zamkiem. Posiada cylinder zamka zabezpieczony przed rozwiercaniem. Pomyślnie przeszło również testy na użycie sprayu zamrażającego. Uchwyt ma prostą konstrukcję. Zapięcie po prostu wsuwa się w niego z góry, ale trzyma je bardzo mocno, zapobiegając wypadnięciu. Dwa paski pozwalają stabilnie przymocować uchwyt do drążka. Jak każde zapięcie składane, daje większą swobodę przy przypinaniu hulajnogi. Waży 850 g, więc nie jest zbyt odczuwalne po zamocowaniu na hulajnodze.
Abus Bordo Combo Lite 6150 85 cm
Spośród składanych zabezpieczeń, zapięcie to wyróżnia zamek szyfrowy i niska waga, zaledwie 650 g. Solidny uchwyt, montowany na dwa paski z rzepami, mocno trzyma zapięcie. Możliwość ustawienia własnego kodu ułatwia korzystanie z zabezpieczenia. Nie jest to najmocniejsze zapięcie tego typu, ale za to jest lekkie i łatwe w użyciu.
Abus Bordo Lite 6055 85 cm
Jest to zdecydowanie najlżejsze zapięcie w naszym zestawieniu. Waży jedynie 500 g. Zarówno panele, jak i korpus zamka zbudowane są z lekkiego i wytrzymałego stopu stali. Wkładka w bębenku zamka chroni go przed użyciem wytrychów. Zapięcie jest również odporne na użycie sprayu zamrażającego. Uchwyt mocowany jest na jeden pasek z rzepem. Należy otworzyć go z boku, aby wyjąć zapięcie. Grubość paska nie przeszkadza w montażu na hulajnogach z linką hamulcową na zewnątrz drążka, a niska waga zabezpieczenia powoduje, że trzyma się stabilnie. Zapięcie jest tak kompaktowych rozmiarów, że można je również bez problemu schować do kieszeni.
Łańcuch Abus Ivera 7210 o długości 110 cm
U-lock Abus 440A 160mm i 230mm Alarm
Abus Bordo 6000 90cm ST i SH
Abus uGrip Bordo 5700
Abus Bordo Combo Lite 6150 85 cm
Abus Bordo Lite 6055 85 cm